בגרויות

בגרויות

השתחררתם מהצבא ועכשיו אתם רוצים להירשם למוסד אקדמי כדי לרכוש מקצועי? אם כן, אחד מתנאי הקבלה של מוסדות הלימוד בארץ היא תעודת בגרות מלאה וגם ציון עובר, כתנאי מינימלי, בכל אחת מבחינות הבגרות. אולם, מה קורה אם לא ניגשתם לכמה בחינות בגרויות בתקופת בית הספר, או אולי הציון שקיבלתם הוא נכשל ואתם עומדיפ בפני השלמת בגרויות לחיילים משוחררים? בדיוק למקרים כאלה מוצעים מסלולים מיוחדים של השלמת בגרויות על ידי מסגרות לימודיות שונות ברחבי הארץ. כיצד תמצאו את המסגרת של השלמת בגרויות המתאימה לכם? הנה כמה טיפים:

  1. מיקום – אם אתם רוצים להשלים בגרויות ואתם מחפשים מסגרת מתאימה שבה תוכלו לעשות זאת, חפשו מקום שנמצא לא רחוק מאזור מגוריכם או, לכל הפחות, ליד מקום העבודה שלכם. סביר שלא תרצו לבזבז שעות רבות על הכביש, בין אם בתחבורה ציבורית ובין אם ברכב הפרטי שלכם. אם אתם מתגוררים במרכז, חפשו מקום באזור זה. אם אתם מתגוררים בצפון, חפשו מסגרת לימודי בגרויות מתאימה בצפון.
  2. אילו מסלולים מוצעים בו – אם אתם מעוניינים להשלים בגרויות בתחום ההומני, וודאו שהמסגרת הלימודית אכן מאפשרת זאת. ייתכן ותמצאו מסגרות השלמת בגרויות המתמחות דווקא במקצועות טכניים או מקצועות ריאליים. אחרות מציעות מענה לכל אחד ובכל תחום לימוד, ומבצעים מיוחדים עבור השלמת בגרויות לחיילים משוחררים.
  3. מי הם המורים – חשוב לבחור מסגרת לימודי בגרויות שבה המורים הם מורים מקצועיים, מורים בעלי ניסיון בתחום וכן כאלה שמעבירים את תחום לימודי השלמת בגרויות באופן מעניין. כדאי להגיע אל המקום עצמו לפגישת ייעוץ מקדימה, לבדוק מי הם המורים עצמם ואולי להיפגש עם אחד או שניים מהם.
  4. מי הוא קהל היעד – ישנן מסגרות לימוד בגרויות המתאימות בעיקר למבוגרים, בעוד שאחרות מתאימות לכל הקהלים, כגון השלמת בגרויות לחיילים משוחררים. חפשו מסגרת שמציעה כמה שיותר אפשרויות וגם כזו שמתאימה לכמה שיותר קהלים. כך תדעו שמדובר במסגרת מנוסה, מסגרת שמספקת מענה לצרכים שונים.
  5. כמה זה עולה – השלמת בגרויות יכולה לעלות לכם לא מעט כסף. העלות נקבעת בהתאם למספר הקורסים שאותם תעשו וכמובן גם בהתאם למוסד הלימודי עצמו ושיקוליו האישיים. פנו לכמה מוסדות לימודי בגרויות שונים, ערכו השוואה בין העלויות הנדרשות לקורסי השלמת בגרויות  ובדקו איזה מוסד מציע לכם את הטוב והמתאים ביותר. ייתכן שתאלצו להתפשר מעט, אולם וודאו שההתפשרות הזו אכן מוצדקת. בכל מקרה, אל תמהרו לקבל החלטה ופנו ללפחות שלושה או ארבעה מוסדות שונים.
  6. המלצות מסטודנטים – אם אתם מתלבטים באיזו מסגרת לימודית לבחור, פנו אל חברים שלמדו בעבר במקומות אלה ובקשו לשמוע מהם את חוות דעתם לגבי האווירה שבמקום, לגבי הצוות המקצועי וכמובן גם לגבי רמת הלימוד עצמה, ובמידה ואתם חיילים משוחררים- האם המסגרת מעניקה הטבות עבור השלמת בגרויות לחיילים משוחררים.