מכינה

מהי מכינה?

אם אין לכם תעודת בגרות או אינכם עומדים בתנאי הקבלה הנדרשים מהמוסד האקדמי שאליו אתם מעוניינים להצטרף, מכינה יכולה להיות הפתרון המתאים ביותר עבורכם. מכינות קדם אקדמיות מוצעות כיום על ידי מסגרות לימוד רבות והן מהוות הזדמנות נפלאה עבור רבים להשתלב בעתיד בלימודים אקדמאיים בתחומים שונים. מכינות משלבות במסגרתן כמה קורסים שונים וניתן למצוא אותן בכל רחבי הארץ. מרבית המשתתפים בהן הם צעירים אחרי צבא, רגע לפני שהם נרשמים לאוניברסיטה או למכללה.
מכינה מעניקה בססיס ומגוון כלים להצלחה בתחום הלימודים המבוקש.

מה מציעות מכינות

אפשר למצוא כיום בארץ מגוון רחב מאד של מסגרות לימוד שמציעות מסלול מיוחד של מכינות קדם אקדמיות. ישנם מסלולים מיוחדים המוצעים על ידי מוסד לימודי מסוים, שהוא זה גם שמציע את לימודי התואר בהמשך והוא זה המאפשר למי שרוצה להצטרף לשירותיו לעבור מכינה כשלב מקדים. באופן כללי, מכינות מכשירות את המשתתפים בהן להתמודד עם הלימודים הגבוהים, על הלימודים האקדמאים במוסד מסוים ולכן מי שבוחר מכינה יוכל להמשיך אחר כך בדרך כלל אך ורק במוסד עצמו ולא במקום אחר. מכינות עוזרות לשפר את הסיכוי להתקבל למוסד הלימודי המבוקש, ובמיוחד כשמדובר במוסד שמציב תנאי קבלה גבוהים במיוחד. מכינות קדם אקדמיות מספקות למשתתפים בהם כלים שיעזרו להם להתמודד בעתיד עם הלימודים ועם תחומים שונים, כמו מכינה באנגלית, מכינה במתמטיקה וגם מכינה בעברית. במקביל, מכינה חושפת אותם לדרישות האקדמיות השונות ולדרך הטובה להתמודד איתן (הגשת עבודה ברמה אקדמית ועוד).

מכינות- למי זה מיועד

כדי להתקבל לקורס מכינה יש להציג תעודת בגרות מלאה ובמקרים מסוימים גם לעבור ראיון אישי. בנוסף, כדי לקבוע את רמתו של המשתתף בקורס מכינה, יש לעבור גם בחינה מיוחדת בשפה העברית, במתמטיקה וגם באנגלית. מכינות קדם אקדמיות מתאימות כאמור למי שרוצה להשתלב בלימודים גבוהים אך ציוניו אינם מאפשרים זאת או שעליו לרכוש כלים מיוחדים כדי שיוכל לקחת בכך חלק בהמשך. המכינות נמשכות מספר חודשים, בדרך כלל, סמסטר אחד בלבד. אולם, במקרים יוצאי דופן, ישנן גם מכינות ממושכות מאד, הנמשכות תקופה של כמה שנים. את המכינות ניתן לעשות בכל הארץ. מציעות אותן אוניברסיטאות שונות, מכללות וגם בתי ספר למיניהם, המציעים מסלולי לימוד לתואר ראשון. המכינות מתאימות למי שרואה את עצמו בעתיד משתלב בלימודים אקדמיים ובעיקר גם למי שרוצה להצליח ולהתקדם. זוהי הזדמנות לרכוש ידע, לקבל כלים רלוונטיים וגם להגשים חלום ולהוציא תואר ראשון בתחום לימודי, שעשוי להיחשב כמורכב וככזה שלא קל להתקבל אליו.