אימון זוגי

אימון זוגי

בעבר הלא רחוק, אנשים אשר ביקשו לעשות שינוי בחייהם, והיו זקוקים להכוונה על מנת להתחיל דרך חדשה מבחינה אישית או מקצועית, פנו לרוב לאנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה כדי לקבל הדרכה כיצד לפעול. בשונה מהפסיכולוגיה, שרואה חשיבות גדולה בפתרון משקעי העבר כמקדמי-פעולה בחייו של אדם, תחום האימון צמח מתוך הצורך של האנשים להתייחס לחייהם כאל תהליך שניתן לכוון ולשפר אותו, מבלי להתעסק בטיפול מעמיק בבעיות "של פעם". מטרתו של האימון הוא להתמקד בהווה, ב"כאן ועכשיו", וללמד את המתאמן כיצד לשנות התנהגויות קיימות שלו כדי לייצר דרכי פעולה חדשות ולהשיג את השינוי המיוחל, אם זה בחיים או בעבודה. אימון הוא תחום ההולך וצובר פופולריות, במיוחד בשנים האחרונות, והפך למקצוע לכל דבר שניתן ללמוד אותו במגוון מכללות. הביקוש הרב לאימון מקצועי יצר גם תת-תחום הנקרא אימון זוגי המאפשר לשני אנשים לעבור תהליך במקביל, לקבל כלים חדשים להתמודדות עם החיים ולשפר את התקשורת ביניהם.

האם אימון זוגי מיועד רק לבני זוג?

אימון הנעשה בו-זמנית אצל שני אנשים, מטרתו למצוא דרך לתקשר טוב יותר, והוא מיועד לכל מי שנמצא במערכת יחסים עם אדם נוסף אשר מצריכה לדעתו שינוי. אלה יכולים להיות בני זוג החיים ביחד, שילמדו כיצד לשפר את הזוגיות שלהם, להעצים זה את זו ולהפך, ולייצר תקשורת בריאה שתסייע לשניהם לצמוח ביחד, וגם כל אחד לחוד. בנוסף לאנשים הנמצאים בזוגיות רומנטית, למעשה כל זוג אנשים הקרובים זה לזה- למשל אם אלו שני אחים, זוג ידידים או אם ובת- יכולים בהחלט ללמוד המון על עצמם ולהיתרם רבות מכניסה לתהליך של אימון זוגי. הדרך שבה יפעל מאמן זוגי שונה במקצת מאשר מאמן אישי, כיוון שהמטרה באימון מהסוג הזה הינה משותפת לשניים, והיא יצירת דיאלוג חדש בין שני בני אדם, שהתקשו עד כה לייצר מערכת יחסים בריאה.

מתי כדאי לפנות לאימון זוגי והאם זה באמת יעיל?

כאשר שני אנשים נמצאים בתוך קשר אשר אינו מיטיב עמם, מומלץ שיפנו למאמן מקצועי שיסייע להם להבין מהם החסמים שמונעים מהם לתקשר כמו שצריך. לא כדאי לחכות למשבר- תהליך של אימון זוגי יכול לעזור במניעת בעיות בין-אישיות ולהציל יחסים שאינם תקינים. מאמן טוב ומקצועי אמור ללמד את השניים את הדרכים להתגבר על קשיי התקשורת ביניהם, ולשפר את המוטיבציה הפנימית שלהם לייצר מציאות חדשה במערכת היחסים. המתאמנים ירכשו יכולת לדבר זה עם זה ולפעול באופן שיאפשר להם לקיים קשר תקין ומעצים לכל החיים.