מכללה או אוניברסיטה?

מכללה או אוניברסיטה?

מוסדות לימוד בישראל

מוסדות לימוד להשכלה גבוהה היו בעבר בעיקר אוניברסיטאות ממשלתיות, אך בשנים האחרונות  חלו תמורות רבות, ולצידן של האוניברסיטאות פועלות גם מכללות וגם מוסדות לימודים פרטיים אשר מציעים תארים נחשבים מאוד מבחינת היוקרה והעתיד המקצועי של הסטודנטים  בהמשך הדרך. בחירת מוסד הלימודים, חשובה ומשמעותית מאוד לחיים, מכיוון שישנם מוסדות שנחשבים מאוד איכותיים והתואר שלהם מוערך. ולצידם פועלים מוסדות לימודים שהפופולאריות שלהם נמוכה יותר.

 

על פי אילו קריטריונים כדאי לבחור מוסד לימודים ?

השאלה הראשונה שיש לשאול בעת בחירת מקום לימודים בישראל היא האם קיים מסלול לימודים שאנו מעוניינים בו ומהם תנאי הקבלה? מרחק מהבית הוא פרמטר נוסף ויתכן כי תצטרכו לשקול מעבר לעיר אחרת לתקופת הלימודים על מנת לקבל תואר נחשב בקלות רבה יותר מאשר במוסדות הממוקמים קרוב לביתכם. מלגות המוענקות על ידי מוסד הלימודים הוא פרמטר חשוב נוסף וכמו כן גם סוג התעודה שהמוסד מעניק בסיום הלימודים.

 

מה כדאי ללמוד ?

בנוסף להתלבטות לגבי מוסד הלימודים, ישנה ההתלבטות אולי הקשה ביותר והיא מה ללמוד, שהיא נגזרת של מה אני רוצה לעשות בחיים כשאהיה גדול ואסיים את הלימודים.

חשוב מאד לבדוק עם עצמינו עמוק פנימה מה באמת אנחנו רוצים לעשות אחרי הלימודים, ובהתאם לתשובה נחפש את תחומי הלימודים המתאימים לנו כדי לקדם אותנו למה שאנחנו רוצים להיות.

המקצועות הפופולאריים כיום הם לימודי מנהל עסקים, המאפשרים ללומדים לדחות את ההחלטה של מה אני רוצה להיות לאחרי הלימודים, ובינתיים לרכוש כלים משמעותיים להתנהלות עסקית הדרושה כמעט בכל תחום שיבחרו לאחר מכן.

תחום נוסף הוא תחום המשפטים, למרות שכבר מספר שנים מתריעים על כך שהתחום רווי מדי וישנם הרבה עורכי דין מובטלים שמחפשים את עצמם בתחומים אחרים.

תחום לימודי ההנדסה וההיי טק משווע למוחות צעירים וטובים, ויש לומר שתחום זה עדין לא אמר את המילה האחרונה שלו.

מלבד תחומים אלה ישנם כמובן עוד הרבה תחומי לימוד, חלקם פופולאריים יותר וחלקם פחות. אך מה שחשוב הוא לא ללמוד את מה שפופולארי אלא את מה שמתאים לך ויעזור לך בעתיד.

 

מה עדיף – אוניברסיטה או מכללה ?

רבים מתלבטים האם לבחור אוניברסיטה או מכללה. ובכן לכל אחד מהמוסדות יתרונות וחסרונות. לאוניברסיטה הרבה יותר קשה להתקבל מאשר למכללה, אך החיים הסטודנטיאליים בדרך כלל יהיו עשירים יותר ומהנים יותר. עלות הלימודים באוניברסיטה נמוכה יותר מאשר במכללות היות ומסובסדת על ידי המדינה.

אך יחד עם זאת, ישנן מכללות שמציעות שכר לימוד אוניברסיטאי ומצליחות לקיים חיים סטודנטיאליים פעילים ומרתקים. היתרון במכללה הוא שיותר קל להתקבל אליה.