בחינת אמיר

בחינת אמי"ר הינה בחינת מיון בשפה האנגלית המיועדת לצרכי סיווג רמת ידיעותיו של הנבחן בשפה האנגלית. סיווג הרמה מאפשר למוסדות הלימוד האקדמיים הפועלים בישראל לשבץ את הסטודנט בקורסי החובה או לפטור אותו מהם, וזאת בהתאם לתוצאות אליהן הוא הגיע במהלך הבחינה.

מבנה הבחינה

בחינת אמיר מורכבת משלושה חלקים: השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא. בכל אחד מהחלקים מופיעות מספר שאלות המתייחסות לקטע קריאה מסוים המופיע במבחן ועליו הנבחן נדרש להיבחן. לכל אחד משלושת חלקי המבחן מוקצב זמן נתון המיועד לצרכי מתן מענה. משך הזמן המוקצב למענה לכל חלק הינו בין 20 ל-25 דקות, כאשר היקף השאלות המופיעות בכל חלק מותאמות למשך הזמן העומד לרשות הנבחנים. אחת מהדרכים היעילות ביותר לצרכי הכנה לקראת מבחני אמיר היא באמצעות קורס אמיר החושף בפני הסטודנטים את מבנה הבחן באמצעות מבחן אמיר לדוגמא עליו הם נדרשים להיבחן במהלך הקורס.

קורסי אמיר מאפשרים לכל אחד ואחת מכם להכיר לעומק את שלושת חלקי המבחן ואת סוגי השאלות העלולים להופיע בכל חלק. כמו כן, הקורס מקנה לסטודנטים את הטכניקות היעילות ביותר לצרכי מתן פתרון לשאלות הבחינה. קורסי אמיר אותם מומלץ לקיים מספר שבועות לפני מועד הבחינה, מיועדים לכל אחד ואחת מכם העתיד לעבור בחינת מיון באנגלית לצורך לימודיו האקדמיים.

מוסדות הלימוד האקדמיים בישראל, משתמשים בבחינת אמיר כאמצעי לקביעת רמת האנגלית של הנבחן. ברוב המקרים, ציוני הבחינה משמשים לצרכי קביעת החלטה בדבר חיוב הנבחנים בלימודי אנגלית, או לחילופין, במתן פטור מלימודי אנגלית. במקרים מסוימים, תוצאות הבחינה משמשות כקריטריון קבלה ללימודים אקדמיים. הציון הכללי בבחינת אמיר נע בין 150 ל-250 נקודות, כאשר סכום התשובות הנכונות בכל אחד משלושת חלקי הבחינה מהווה את חישוב ציוני הגלם.

חלק מהקורסים מקצועיים לקראת הכנה למבחני אמיר משלבים בתוכם מכינה המיועדת לצרכי שיפור יכולות הקריאה ואוצר המילים. קורסים אלו מתקיימים בקבוצות לימוד קטנות והם משלבים בתוכם סימולציות ותרגולים באמצעות מבחן אמיר לדוגמא. התרגול הרב מתפרס לאורך כל תקופת הקורס, כאשר משך הלימודים בקורסי ההכנה אורך בממוצע בין חודשיים לשלושה. קורס אמיר מהווה כיום קורס הכנה הכרחי עבור כל אחד ואחת מכם העומדים לקראת מבחן אמיר באחד ממוסדות הלימוד האקדמיים בישראל. הכנה אופטימאלית לבחינה, תאפשר גם לכם לשפר בצורה ניכרת את הציון ותגדיל באופן משמעותי את סיכוייכם לקבלת פטור משיעורי חובה באנגלית במהלך תקופת הלימודים.

 

האם הילדים שלנו יקראו ספרים?

הישראלים מאוהבים בתדמיתם כ'עם הספר' ויש להם על מה להתבסס. ספרים אכן נמכרים בישראל בקצב שרק הולך וגובר, ובאופן כללי נראה שההספדים על עולם הספרות היו מאד מוקדמים ומיותרים. מהפכת המידע ושפע התכנים שרשת האינטרנט הביאה עמה לא גרמה להאטה בשוק הספרות או להיעלמות העניין האנושי במילה הכתובה. נראה שהסיפורים שליוו את האנושות משחר קיומה אינם מאבדים מטעמם ומחשיבותם. ובכל זאת, היום יותר מאי פעם, עולה השאלה המטרידה האם צאצאינו עומדים להמשיך את המסורת הזו ולהתעניין בספרים? הייתכן שהצעירים שאנחנו רואים כיום בצמידות למכשירי הטלפון החכמים יצליחו להתמיד בקריאת ספרים מראשיתם ועד סופם?

סדרות ספרים לבני הנעורים

השאלה הזו נענתה בגדול על ידי ג'יי קיי רולינג לפני שנים לא רבות. סדרת ספרי 'הארי פוטר' הייתה יריית הפתיחה של פריחה חסרת תקדים בספרות הנוער. סדרות לצעירים כמו 'דמדומים', 'פרסי ג'קסון', 'משחקי הרעב' ועוד שפע רבי מכר אדירים גרמו להורים להבין שהילדים שלהם בהחלט מסוגלים להיתפס לסדרות ספרים ולקרוא מאות ואלפי עמודים. נראה שהספרים החדשים עוסקים בנושאים מפחידים ודרמטיים יותר, ושקצב האירועים בהם מהיר מבעבר. מעבר להבדלים האלה, הילדים באופן טבעי מעדיפים פורמטים שההורים מתקשים יותר להסתגל אליהם. ספרים אלקטרוניים אולי נראים מוזרים להורה שהתרגל לרשרוש הנייר ולמגע הספר. אבל הילד מעדיף בצורה ההגיונית והפשוטה ביותר מבחינתו לרכוש ספר דיגיטלי שאינו דורש מקום אחסון ושנמצא במרחב הווירטואלי ממש כמו שאר נכסיו. היחס הרגשי של ההורים לספרים נראה לבני הנוער כמו נוסטלגיה מיותרת. הם לא מעלים בדעתם להחזיק ספר נייר ממש כמו שאין להם שום כוונה להכניס תקליטור למערכת השמע.

התשובה על השאלה האם הילדים ימשיכו לקרוא ספרים מסתמנת כ'כן' מהדהד. ייתכן מאד שהדורות הבאים יעדיפו ספרים בסגנון אחר. מאד לא סביר שנמצא בביתם ספריות גדושות בספרי נייר, ממש כמו שאין לצפות לגלות אצלם תקליטי וויניל ופטיפונים. אבל ספרים אלקטרוניים הם כבר חלק מעולמם של ילדינו, והם חודרים בהדרגה גם לעולם המבוגרים. סביר להניח שדור המבוגרים הנוכחי הוא הדור האחרון שמעדיף ספרי נייר, ושכאשר נראה ספרים כאלה לילדים בעוד אי אילו שנים הם ייראו להם כפריטים עתיקים ומוזרים. ספר דיגיטלי הוא הפורמט הספרותי העתידי אבל המהות היא אותה מהות. אבות-אבותינו ישבו והקשיבו לסיפורים ליד מדורת השבט,  וככל הנראה גם צאצאינו יאהבו תמיד לשמוע סיפורים חדשים, בפורמט כזה או אחר.

איך מזהים מרצה טוב?

לכאורה, השאלה איך מזהים מרצה טוב היא שאלה פשוטה ואפילו טריוויאלית. הרי כאשר אנחנו נכנסים להרצאה של אדם שיודע להרצות היטב נוכל לזהות מיד שמדובר שעושה את העבודה כמו שצריך. ובכל זאת, מה הם הרכיבים של הקסם החמקמק אשר גורם לאדם אחד לרתק אליו חדר מלא אנשים? ואיך קורה שישנם אנשים שמסוגלים להרצות על הנושא המעניין ביותר בעולם ובכל זאת לגרום לכל הצופים להשתעמם? למרצים טובים ישנן תכונות שמאפשרות לכל מי שהיה בחדר וצפה בהם לצאת בסוף ההרצאה עם ידע חדש ומלהיב. החוויה המרגשת שמרצה מוצלח יכול להעניק לצופיו היא ייחודית וחד פעמית, וקשה להגדיר את המרכיבים שלה במילים. ובכל זאת, ישנן תכונות מסוימות שמשותפות למרצים שמסוגלים לעניין את הקהל ולרתק אותו אליהם.

המאפיינים של מרצים מוצלחים ומצליחים

כאשר אנחנו מזמינים מרצים לכנסים המטרה שלנו היא לא רק לקבל את הידע שהמרצה מביא עמו. הציפייה היא שהידע הזה יועבר אל הצופים בדרך משכילה ומרתקת, אחרת אפשר פשוט לבקש מהמרצה להעלות את דבריו על הכתב ולשלוח אותם אלינו במייל. אם המרצה ייעמד על הבמה ויקרא את תכני ההרצאה בצורה יבשה מתוך דף כתוב, נהיה מאוכזבים. אם כך, המאפיין החשוב הראשון הוא שהמרצה ירגיש נינוח על הבמה ויידע את החומר היטב בלי להיעזר בכתובים ובלי להילחץ. מאפיין נוסף של המרצה המיומן והמנוסה היא היכולת להתגמש ולהתאים את עצמו לקהל היעד ולאווירה במקום, בצורה נעימה וקלילה. היכולות הללו נובעות, בין השאר, משליטה מעולה בתחום שהמרצה עוסק בו – כלומר, כדי להשיג מרצה מוצלח ומיומן וודאו שמדובר באדם שמביא עמו ידע ייחודי וממשי ולא מסתפק בקסם האישי שלו כדי לעבור את ההרצאה בשלום. מרצה טוב יהיה קשוב לקהל, ויידע איך לעורר אותו כשהוא מרגיש שהקשב יורד – בעזרת בדיחה, דוגמא, סיפור מעניין או דיאלוג. קחו למשל את נעם מנלה הרצאה ואם תעמדו ביציאה מהאולם ותשאלו את הנוכחים הם מן הסתם יחלקו עמכם חוויה של הנאה וקשב.

מארגני כנסים והרצאות שמחפשים מרצים לכנסים יעשו לעצמם טובה אם הם יתמקדו בטאלנטים אמיתיים ויזמינו הימור בטוח כמו נועם מנלה הרצאה. חבל להשקיע את הזמן ואת הכסף רק כדי לגלות שהושבתם את הקהל שלכם לדקות ארוכות של שממון ותסכול. כנס מוצלח יזמן מרצה מוכשר שמביא עמו ערך ייחודי ומידע מעניין בצורה כריזמטית ומרתקת.

 

חוויות שעושות הבדל

אנחנו חיים בעידן צרכני שבו חלק ניכר מהפנאי המועט שלנו מוקדש לצבירה אינסופית של חפצים. מרביתנו מתפתים לרכוש עוד ועוד פריטים מיותרים, רק כדי לגלות לאחר זמן קצר שיש עוד הרבה דברים שאנחנו רוצים בהם וחולמים עליהם, בעידודן הנמרץ של החברות המסחריות. הרי ברור וידוע שהדרך לאושר אינה עוברת דרך החפצים והצריכה המופרזת, ובכל זאת – בחברת השפע שלנו יש פיתויים לכל טעם ולכל צורך. מן הצד השני מתעוררת תנועת נגד שמנסה להחליף חפצים בחוויות ואת הצריכה החומרית ברכישת ידע. נעים לגלות שהחוויות נשארות איתנו לתמיד, והידע שרכשנו לא הופך למיותר אף פעם. זוהי הסיבה לכך שכאשר אנחנו מחפשים כיום אחרי סיפוק והנאה יש סיכוי גדול יותר שנבחר בחוויה מרגשת על פני פריט יקר ומושך. סביר להניח שהמגמה הזו רק תלך ותתעצם.

הרצאות מעשירות כחוויה מתגמלת

מאפיין נוסף של התרבות שלנו הוא העומס האדיר – הגידול בשעות העבודה, יוקר המחייה וכמובן מערכת המתחים המיוחדת לנו, הישראלים. כל אלה גורמים לנו למתח אמיתי ולחסכים שונים – בידע, ברווחה נפשית, ברוחנית, בהשכלה ובהרחבת אופקים. חוויות תרבותיות כמו הרצאות מעניינות יכולות למלא עבורנו את החורים האלה ולהשאיר אותנו עם טעם של עוד. מובן, כדי שהחוויה תהיה משמעותית באמת יידרשו מרצים ברמה הגבוהה ביותר שיכולים להביא עמם ערך מוסף ולאפשר לנו לראות דברים מנקודת מבט חדשה ורעננה. כאשר אנחנו עוברים חוויה תרבותית מעשירה ומספקת אנחנו נזכרים בכך שיש לנו קיום מעבר לשגרה השוחקת, ומרעננים את סדרי העדיפויות שלנו. במיטבה, חוויה משמעותית היא יקרה יותר מן החפצים הנחשקים ביותר.

מאד לא פשוט להגיע אל מרצים מעולים שמסוגלים להעביר הרצאות מעניינות ומעשירות. כאשר אנחנו באים לחפש את החוויה שלנו, כדאי להשקיע בבחירה טובה של הרצאה שבאמת תהיה מחכימה ומספקת. הרי האפשרויות הן אינסופיות: עיצוב, קריירה, בישול, יחסים אישיים, פילוסופיה, ספרות, תרבות, אמנות… סביר מאד להניח שכאשר יש לנו נטייה לתחום מסוים, ההרצאה תרתק אותנו. אבל האמת ניתנת להיאמר שהיכולות של המרצים הן המרכיב העיקרי והמרכזי אשר ישפיע על עוצמת החוויה ועל מה שניקח עמנו. כולנו נכחנו בהרצאות משמימות  שבהן מרצה ללא כשרון המאיס עלינו ידע מרתק. מן הצד השני ישנם מי שהתמזל מזלם לשמוע מרצה מוכשר באמת מדבר על נושא שקרוב ללבו מתוך ידע מעמיק, רגש והתלהבות אמת. הרצאות כאלה, במיטבן, הן חוויה מעשירה שכדאי לקחת בה חלק.

קורס התקנת מצלמות אבטחה ומוצרי חשמל ביתיים

מהו קורס התקנת מצלמות אבטחה ומוצרי חשמל ביתיים?

בעידן המודרני מוצרי החשמל והאלקטרוניקה, ביניהם – מערכות הגנה כגון: אינטרקום ביתי, מערכת אזעקה, מצלמות לבית ועוד, ובין היתר מוצרי חשמל שונים כמו תנור, מזגן מייבשים, מכונות כביסה, מדיחים וכדומה; אלו ועוד נהיים יותר ויותר מסורבלים ומסובכים הן לשימוש נאות ובעיקר בכל הנוגע להתקנתן, לכן אין זה מוזר כי קיימים קורסים שונים המקנים לאנשים את הידע והיכולת לבצע התקנות שונות למוצרי חשמל גנריים כאלו ואחרים.

למה צריך קורס התקנת מוצרי חשמל?

התקנת מוצרים חשמליים היא יכולת אשר רבים יחשיבו אותה כצורך הכרחי ואף בגדר הבסיסי בחיים המודרניים בעידן הטכנולוגי הנוכחי. ידע בהתקנת מוצרי חשמל שונים יכולה לחסוך הן כסף והן זמן, לדוגמא נשתמש בהתקנת מצלמות לבית – מצלמות אבטחה ביתיות שונות הן מערכת המיועדת לשיפור אבטחת הבית ותהליך ההתקנה של מצלמה זו הוא תהליך אינטגרלי בכל הנוגע לפעילות נכון ואמין של אותו המוצר. היכולת לבצע התקנה באופן עצמאי למצלמות לבית תחסוך מכם טרחה רבה כגון – הצורך ביצירת קשר עם איש מקצוע, המתנה לו ואף תשלום.

איזה ידע הקורס מקנה לכם?

קיים מגוון נרחב מאד של מוצרים חשמליים הדורשים התקנה זו או אחרת, התקנה אשר צריכה להיות נכונה ונאותה, אחרת המוצר עלול כי לא לתפקד באופן נכון ומעבר לזאת, במקרים כאלו ואחרים התקנה לא נכונה עלולה לפגום במוצר באופן בלתי הפיך. קורס התקנת מצלמות אבטחה ומוצרי חשמל ביתיים יקנה לכם את הידע הכללי בכל הנוגע להתקנת מוצרים אלו. מוצרי חשמל אמנם שונים זה מזה באופן מהותי, אך קיים ביניהם דמיון באופן פעולתם אשר מבוססת על חיבור חשמלי כזה או אחר. בנוסף, בקורס זה תלמדו כיצד לתפעל מוצרים חשמליים שונים כגון מצלמות אבטחה ועוד, כיצד לתפעלם ויקנה לכם את הכלים בכדי להתחיל להעשיר את הידע שלכם מעבר לנלמד באופן עצמאי עם בסיס חזק ובטוח.

משך הקורס

קיימים קורסים שונים ומגוונים הנבדלים ברמת הידע ובפריסתו לגבי המוצרים השונים. תחום האלקטרוניקה והחשמל הוא תחום עשיר אשר נמצא בפיתוח מתמיד, מובן כי ניתן להעמיק בידע זה ברמה דקדקנית וקפדנית, אך למרבית האנשים אשר מעוניינים בידע בהתמודדות עם מוצרי חשמל שונים באופן בסיסי משך קורס זה יכול לנוע בין שלושה חודשים ועד כשמונה חודשים, כמובן בתלות ברמת העומק וכמות מוצרי החשמל ומצלמות האבטחה אותן תרצו להכיר.

האם ניתן ללמוד ידע זה באופן עצמאי?

התשובה הקצרה היא בהחלט שניתן, אך זאת תחת העובדה כי למידה באופן עצמאי יכולה להיות מלווה במקורות לא אמינים ולא מוסמכים. קורס טכנולוגי כגון זה מועבר על ידי אנשי מקצוע בעלי שנות ניסיון רבות עם ידע אמין והיכולת לשאול שאלות בזמן אמת ולקבל מענה מאדם מומחה בתחומו.

חשיבות בגרות במתמטיקה

הלימודים בבית הספר חשובים לכל מי שרוצה להתקדם בחיים. בגרות בכל המקצועות היא בעלת חשיבות, אולם ללא ספק יש מקצועות שבהם יש לבגרות חשיבות יוצאת מגדר הרגיל. למקצוע המתמטיקה יש חשיבות שכזאת.

לכן, מי שלא הצליח מסיבה כזאת או אחרת לקבל ציון משביע רצון בבגרות או מי שחסרה לו הבגרות במתמטיקה – יש צעד חיוני לפני שממשיכים הלאה בחיים. אנו מדברים על השלמת בגרויות במתימטיקה, כמובן, ואי אפשר להמעיט בחשיבות העניין.

מפתח להשכלה גבוהה

ידע במתמטיקה נדרש בצורה כזאת או אחרת כמעט בכל תואר ראשון שהוא. למעשה, גם בלא מעט קורסים מקצועיים איכותיים יש צורך בידע רלוונטי במתמטיקה. רוצים ללמוד תכנות? מעניין אתכם להתקדם במדעי המחשב? אחד מהמדעים המדויקים קרוב ללבכם? פיזיקה או כימיה? ביולוגיה או אולי תואר בכלכלה, בחשבונאות, במנהל עסקים? בלי השלמת בגרויות במתימטיקה הדרך לשם תהיה חסומה בפניכם.

ידע במתמטיקה חיוני לכל מי שרוצה ללמוד הנדסה או הנדסאות. ידע במתמטיקה נדרש לכל מי שלומד מקצועות במדעי החברה וצריך לעבור תוך כדי כך גם קורסים בסטטיסטיקה, בחשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי (חדו"א) או בשיטות מחקר. לכל מי שרוצה ללמוד, לכל מי שרוצה להתקדם בהייטק, לכל מי שרוצה להשתלב בתפקידים בכירים בניהול ורוצה להבין את המשמעות של קבלת החלטות בצורה מושכלת – מתמטיקה היא הבסיס. השלמת בגרות במקצוע חשוב זה עונה הן על צורך אקדמאי והן על צורך מעשי.

זה לא מאוחר

ממוצע בגרות גבוה תמיד יוכל לעזור. אך אם הציון במתמטיקה חסר או נמוך – הממוצע לא יהיה מספיק. מקצועות יסוד כמו מתמטיקה ואנגלית נחוצים באקדמיה, בתעשייה, במחקר, במחשבים ובמדעים. לא התחשק לכם להשקיע בתקופת התיכון? היו לכם עניינים חשובים יותר בחיים או שבשל קשיים שונים לא יכולתם להתפנות וללמוד למבחנים? אולי לא אובחנתם כבעלי לקויות למידה או קשב? אז דאגה. זה בהחלט לא מאוחר מדי. השלמת בגרויות במתימטיקה יכולה להתבצע בצורה מקצועית ויחסית מהירה, עם מורים מצוינים ובעזרת טכניקות למידה חדישות. רוצים להתקדם בחיים? רוצים לראות איך מתגברים על החשש ממספרים ומנוסחאות? עם מורים מצוינים ועם קצת רצון – גם אתם תוכלו להצליח.

תרגום לאנגלית – כל שצריך לדעת

 

משרדי תרגום רבים מציעים שירות תרגום מסמכים שונים לשפה האנגלית. ריבוי עסקי התרגום מובילים את רוב האנשים להתלבטות באשר לבחירת אותו משרד שמתאים לצרכיהם. במאמר זה נסביר מהו תרגום לאנגלית ומה חשוב לבדוק טרם בחירת משרד תרגום זה או אחר המציע שירות זה. הבה נתחיל..

 

השפה האנגלית היא אחת מאותן שפות בינלאומיות המדוברות ביותר בעולם ולכן גם רמת הביקוש לתרגום מסמכים לשפה האנגלית, גבוהה ביותר. השפה האנגלית החלה את דרכה בבריטניה ולאחר מכן החלה להתפשט גם למדינות ארצות הברית. נכון להיום שפה זו מוכרת בכמעט כל מדינה בעולם וברוב המדינות מדובר על שפה שנייה או שלישית הנלמדת ומדוברת במדינה. נכון להיום יותר ממיליארד וחצי בני אדם דוברים את השפה. לשפה האנגלית יש 4 ניבים שונים, האמריקאי, הבריטי והאוסטרלי וחשוב לדעת שיש הבדלים משמעותים בכל הקשור אל אוצר המילים והכתיב של הדיאלקטים השונים. זוהי אחת הסיבות שמחייבות תרגום לאנגלית באופן מקצועי על ידי אותם אנשים שדוברים את השפה שפת אם ומכירים את כל כללי הדקדוק והתחביר שלה.

 

גוגל טרנסלייט – לא מספיק!

זו גם הסיבה בגללה תרגום על ידי תוכנה, גם אם הכוונה היא אל אחת התוכנות המוכרות ביותר בעולם, כמו למשל גוגל טרנסלייט אינה מספיקה ואינה מקצועית דיה כאשר מדובר על תרגום לאנגלית (או לכל שפה אחרת). כאן חשוב לעשות את ההפרדה בין תרגום מעברית לשפה האנגלית במטרה להבין על מה מדובר בטקסט אותו קוראים או בנאמר לכם לבין תרגום מקצועי של מסמכים, מאמרים או עבודות באנגלית. באם אתם זקוקים לתרגום מקצועי של מסמכים משפטיים, מסמכים הקשורים אל לימודים ומסמכים חשובים נוספים חשוב שתפנו אל אחד מאותם משרדי תרגום שיכולים להציע לכם שירות תרגום מסמכים, מאמרים או עבודות לשפה האנגלית במקצועיות ועל ידי מתרגמים בעלי ניסיון רב ומוניטין מוצלח בתחום התרגום לשפה האנגלית. בנוסף, חשוב לוודא שאותו המשרד בו אתם בוחרים מקצועי דיו בכל הקשור אל התאמת תחום התרגום באנגלית לבין המתרגם המתאים והמנוסה ביותר בתחום.

 

תמיד חשוב לוודא שצוות המתרגמים באותה חברת תרגום נבחר בקפידה והיחס אל הלקוח הפוטנציאלי הפונה אל החברה הוא יחס אישי המשלב מקצועיות עד השלמת משימת התרגום לאנגלית. בנוסף, חשוב לוודא שהעלות של שירותי התרגום אכן מתאימים לכם ושהחברה יכולה לספק לכם את התרגום בהתאם לתאריך הדד ליין שלכם.

 

 

 

מרצים לכנסים – מכניסים עניין לחיים

את אלפי הכנסים המקצועיים המתקיימים ברחבי הארץ מדי שנה ניתן לחלק לשניים. הסוג הראשון, הוותיק יותר, כולל אולם מפואר, קייטרינג איכותי, נאומים ארוכים ושעמום אחד גדול. הסוג השני, הקיים במדינות רבות עשרות שנים ופלש לארצנו בעשור האחרון, כולל במהלכו הרצאה מרתקת בנושא כזה או אחר אשר הופכת, בקלות, להיות שיאו של כל כנס. כיצד פועל שירות מרצים לכנסים בישראל? במה הזמנת מרצה כרוכה? אילו נושאים נידונים באותן הרצאות? כל הפרטים בשורות הקרובות.

 

הרצאות ומרצים לכנסים

הבסיס הרעיוני שמאחורי ההרצאות בכנסים נולד מהרצון לשלב בכנסים מקצועיים תוכן מרכזי שהוא על התפר שבין הבידורי למקצועי. שהרי כנס שלב ליבו טמון בנאומי מנהלים לא יזכה לרמת עניין גבוהה במיוחד. וכנס שרוב רובו יכיל מופע בידור כזה או אחר יהיה מהנה במיוחד, אך הישגיו יסתכמו בשלב ההנאה. ההרצאות יוצרות תוכן מעשיר, מעורר שיח ודיון, מרתק וכזה שמותיר טעם של עוד. מהניסיון הרב שלנו, תהיו בטוחים – אין אחד שנותר אדיש ולא קשוב בזמן ההרצאות. בישראל עשרות רבות של מרצים לכנסים, אשר עוסקים, רובם ככולם, בנושאים הללו: תקשורת, פוליטיקה, אמונות, קולינריה, דת, ספורט, אתגרי החיים, כלכלה, ניהול המשפחה ומשק הבית, קבלת החלטות, מרכיבי אישיות ועוד קשת רחבה של נושאים מרתקים. חלק מהמרצים הינם אושיות בתחומם ואנשים מפורסמים בהווייתם, בעוד את שמם של רבים אחרים וטובים ייתכן כי מעולם לא שמעתם. מוטב לדלות מידע על המרצה המועמד ולהבטיח את איכות ההרצאה אותה הוא צפוי להעביר, יחד עם הרלוונטיות שלה לקהל היעד.

 

"חיים שפירא הרצאות" נחשב בעיניי רבים למוסד של ממש בתחום ההרצאות לכנסים. עם יכולת מדהימה ליצור עניין ודיאלוג, עם תובנות חיים שכל אדם יכול וחייב ללמוד ועם ניסיון עשיר מול מגוון רחב של קהלים ומאזינים, בחירה במר שפירא להרצאה שלכם תהיה בחירה חכמה. מדובר בד"ר לגנטיקה מתמטית והוראת מדעים, שבין תחומי העניין וההרצאות שהוא מציג בגאווה נמצאים ספרות, פסיכולוגיה, פילוסופיה, נגינה על פסנתר ועוד. הרצאותיו הנפלאות הפכו לשם דבר בקרב רבים, לרבות הרצאות מובילות כגון "תורת המשחקים וחשיבה אסטרטגית", "פסיכולוגיה של קבלת החלטות", "שבעת החטאים" ועוד רבות אחרים. אמרת "חיים שפירא הרצאות"?, אמרת כנס שאף אחד לא ישכח.

את הסטנד אפ תשמרו לבילוי זוגי עם האישה. את ההופעה המוסיקלית תדחו לקיסריה. בכנס המקצועי הבא, בוחרים בחכמה. בוחרים בהרצאה. הרצאות לכנסים – כך יוצרים עניין.

לימודי רפואה עם התמחות באסתטיקה רפואית

מהי אסתטיקה רפואית?

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לגביי נראות ולגביי רפואה אתסטית. במסגרת הרפואה האסתטית נוכל למצוא הליכים רפואיים בטבעם, שמטרתם שיפור האסתטיקה של האדם. בעבר, רופאי עוד הוכשרו לביצוע הליכים אלה, אך כיום כל בוגר לימודי רפואה יכול להתמחות בכך.

אילו הליכים כוללת הרפואה האסתטית?

כאמור, מדובר בהליכים רפואיים בטבעם, כגון- הרמת גבות, הרמות סנטר, שאיבת שומן, פילינג רפואי עמוק, מילויי קמטים ועוד. הליכים אלה צוברים פופולאריות עם השנים והפכו לנחלת הכלל ולא רק נחלתם של מעטי מעט.

מי מתאים לעבוד את ההכשרה?

ההתמחות בלימודי אסתטיקה לרופאים נעשית לאחר סיום מסלול לימודי הרפואה או בשלב שכבר הרופאים עוסקים בפרקטיקה בתחומי ההתמחות שלהם. רופאי פלסטיקה רבים מבקשים לעבור הכשרה באסתטיקה רפואית וזאת מתוך מחשבה שיוכלו לפתוח קליניקות פרטיות ולספק למעשה, את כלל ההליכים האסתטיים והפלסטיים תחת קורת גג אחת. המחשבה מאחורי היא למעשה בעלת רקע כלכלי בעיקר.

מסלול הלימודים – שלב הקבלה

בארץ, רף הקבלה ללימודי הרפואה הינו מחמיר באופן מיוחד בהשוואה לתחומי לימוד אחרים ולמקומות אחרים בעולם. קבלה ללימודי רפואה דורשת מהמועמד ציון פסיכומטרי של 740 בתלות לממוצע הבגרויות ולציון המשוקלל הסופי המורכב משני אלמנטים אלו. מוסדות הלימוד מבקשים פעמים רבות להעביר את המועמדים ראיונות אישיים וסימולציות וזאת על מנת לסנן את המועמדים ברמה מעט יותר אישית.

השנים הפרה-קליניות

בישראל, ישנם חמישה מוסדות אקדמיים המכשירים רופאים: האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון בחיפה, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע והפקולטה לרפואה בצפת, שהיא למעשה שלוחה של אוניברסיטת בר אילן. לאחר הקבלה ללימודים מתחילות השנים הפרה קליניות. במהלך שלושת שנים הללו לומדים הסטודנטים מדעים מדויקים, ביולוגיה, מבנה גוף האדם והם נדרשים לקחת קורסים בין תחומיים המשלבים בין רפואה לבין תחומי החיים האחרים.

השנים הקליניות והסטאז'

שלושת השנים הקליניות נערכות במחלקות בבתי החולים השונים בארץ, כאשר מושם דגש על צבירת ניסיון וחשיפת הפרקטיקה הנהוגה בשטח בפני הסטודנטים וזאת במקביל ללימודים אקדמיים מתקדמים בתחומי הרפואה. בתום ששת השנים הראשונות יעברו הסטודנטים את מבחן האיחוד האירופי, ויהיו זכאים לתואר דוקטור לרפואה ולרישיון לעסוק ברפואה בישראל. בשנת הסטאז' הסטאז'ר יעבוד כרופא במחלוקת בית חולים ויהיה בעל סמכויות בסיסיות ומוגבלות.

תכנית הלימודים לרפואה אסתטית

ההכשרה כוללת היכרות מעמיקה עם עור הפנים, מבנה העור, החומרים השונים כמו בוטוקס ומוכשרים להעביר את ההליכים השונים בשטח. את ההכשרה ניתן לעבור במכללות השונות לרפואה אסתטית בארץ- תל אביב, הרצליה, נתניה ובת ים.

שילוב ההכשרה ברפואה אסתטית

עם השנים והתגברות המודעות לאסתטיקה רפואית בקרב הציבור, גובר הביקוש לכך. רופאים המעוניינים לקחת חלק בתהליך החברתי הזה יעברו קורסי הכשרה שאינם מורכבים במיוחד במוסדות השונים.

ניהול זמן במבחן הפסיכומטרי

 

כדי להצליח במבחן חשוב להיות בקיא בחומר. אמירה זו נכונה עבור מבחנים בבית-הספר ובאוניברסיטה, אך עבור המבחן הפסיכומטרי היא לא ממש מדויקת. בקיאות בחומר חשובה להצלחה בו, אך כלל לא מספיקה. באופן ייחודי, מסגרת הזמן היא האתגר המרכזי במבחן הפסיכומטרי, בו ניתנת פחות מדקה לשאלה. לכן, ישנה חשיבות עליונה ליעילות הנבחן, יכולת הריכוז שלו ועמידתו בלחץ. אלו משפיעות לא פחות, ולעתים הרבה יותר, על הצלחתו במבחן.

יעילות הנבחן מתייחסת לניצול מיטבי של כישוריו במגבלות הזמן. לשם כך, חשוב לדעת כיצד לנהל את הזמן ולא להתנהל על ידו. ניהול זמן נכון עמוד בעקרונות הבאים:

  • קצב עבודה: לא תמיד כדאי לנסות לפתור את כל השאלות. נבחן נמהר מדי נוטה לפספס פרטים חשובים, לטעות בחישובים ולהתבלבל, ועדיף לו לפתור פחות שאלות ולהקדיש יותר זמן לכל שאלה.
  • סדר עדיפות: אין חובה לפתור את השאלות לפי סדר הופעתן. למי שלא מספיק לפתור את כל השאלות עדיף להתחיל מנושאים בהם הוא חזק, ולשמור את היתר לסוף.
  • קבלת החלטות דינמית: עבור כל שאלה שלא מצליחים לפתור, יש להכריע "בזמן אמת" באיזו נקודה כדאי לדלג ולעבור לשאלה הבאה.

עמידה בעקרונות אלו מאפשרת לתלמיד לתרגם את הידע שלו למספר רב יותר של תשובות נכונות, וכך לקבל ציון גבוה יותר. לכן, תרגול פסיכומטרי מוצלח יעשה תמיד תחת זמן, וקורס פסיכומטרי איכותי יכלול, לצד לימוד החומר, התייחסות מקיפה לניהול הזמן.

 

יכולות קוגניטיביות

בנוסף, ישנה חשיבות גבוהה למיצוי ואף שיפור יכולות קוגניטיביות שונות. זיכרון עבודה למשל, הפועל למספר שניות בלבד, מסייע להתמודד עם שאלות מורכבות – לזכור שאלה תוך חיפוש התשובה בטקסט, או לזכור נוסחה רלוונטית תוך סקירת סרטוט גאומטרי. גם יכולת ריכוז לאורך זמן (המבחן מעל שלוש שעות), ומיקוד בפרטים החשובים תוך התעלמות מגורמים מסיחים, חשובים בהחלט. אך יותר מכל, תפקוד תחת לחץ קריטי להצלחה במבחן, בעיקר עבור הנוטים לחרדת מבחנים. המבחן הפסיכומטרי מלחיץ במיוחד, בעיקר בגלל חשיבותו ומסגרת הזמן שלו.

כיצד משפרים יכולות אלו? בוחרים בקורס פסיכומטרי ששם זאת למטרה מרכזית. למשל, מבחני סימולציה רבים, המדמים מבחן פסיכומטרי, מרגילים את התלמיד לסיטואציה המלחיצה, שהופכת עם הזמן ל"עוד יום רגיל במשרד". בנוסף, קיימות כיום מספר אפליקציות מתקדמות לשיפור היכולות הקוגניטיביות, שהשימוש בהם מהנה ממש כמו משחק, וגם מספק גיוון לתרגול פסיכומטרי רגיל ומונוטוני של פתירת שאלות.

החשיבות בבחירת קורס כזה גבוהה לכל נבחן, ובעיקר לאלו שנבחנו בעבר ולא השיגו את הציון הדרוש. רבים מהם שלטו בחומר אך לא הביאו זאת לביטוי במבחן, מסיבות שונות (חרדת מבחנים למשל). עבורם, שינון חוזר של החומר לקראת מבחן שני איננו אפקטיבי, אך שיפור ניהול הזמן ויכולות קוגניטיביות רלונטיות יקנה להם את הערך המוסף לו הם זקוקים.